Tervetuloa jaetun lukemisen ohjaaja -koulutukseen Rovaniemelle
Jaa tietoa koulutuksesta kiinnostuneille: Lataa tästä jaettava mainos (pdf). Lataa tästä tulostettava juliste (pdf).
Jaetun lukemisen ohjaaja -koulutuksessa saat käyttöösi menetelmän, joka on kehitetty tavoittamaan kaikkia, myös vähemmän lukeneita.
Henrik kertoo itse tienneensä, miten merkityksellistä kirjallisuus voi yksilölle olla, mutta koulutuksessa selkiytyi moni ajatus. Kuten että tarvitaan joku, joka ohjaa ihmisen lukemisen äärelle ja Jaetun lukemisen ohjaajana voit olla se joku.
Henrik on kouluttautunut Shared reading ohjaajien kouluttajaksi The Reader -järjestön kautta. Hän on vetänyt useita Jaetun lukemisen ohjaaja -koulutuksia Suomessa, Ruotsissa ja Tanskassa, missä menetelmä on levinnyt erityisesti kirjastomaailmassa.
Henrikillä on pitkä kokemus Jaetun lukemisen ohjaamisesta, ja hän on työskennellyt monen eri kohderyhmän kanssa, lapsista ja nuorista rikosseuraamus- ja muihin erityisryhmiin.
Ammatiltaan Henrik on kirjallisuuden opettaja, joka on ollut aina kiinnostunut yhdessä lukemisesta. Hän on vetänyt useiden vuosien ajan lukupiirejä, mutta koki, että ne eivät tavoita ihmisiä, jotka eivät lue. Jaettu lukeminen on Henrikin kokemuksen perusteella vastaus tuohon ongelmaan.
Tässä on sinulle linkki artikkeliin, johon on koottu tutkimustuloksia aiheesta vuoteen 2024 saakka: What Shared Reading Can Do: A Review of the Literature.
Lapin AKEn tuella koulutukseen osallistuminen edellyttää, että käytät hankittuja taitoja myös työssäsi Lapin kirjastoissa. Koulutukseen on alustavasti varattu kolme paikkaa Lapin henkilöstölle, joiden osallistumismaksusta vastaa Lapin AKE. Nämä kolme valitaan hakemuksen perusteella. Kerro hakulomakkeella, miksi valitsisimme juuri sinut koulutukseen. Jos hakemuksia tulee Lapin AKEn alueelta enemmän kuin kolme, tekee AKE-ohjausryhmä valinnan hakijoiden kesken.
Päivitetty 1.4.2026


